Göçmen sorununa farklı açıdan bakalım

Göçmen sorununa farklı açıdan bakalım

Türkiye’de son günlerde sıkça tartışılan bir konu var. Göçmen sorunu ve sınırlarımızın güvenliği. Sınırlarımızın güvenliği eskiden de tartışılıyordu. Terör örgütünün elini kolunu sallayarak İran’a, Irak’a veya Suriye’ye  gidip geldiği hatta doğu bölgelerinde insanların kaçakçılık yaparak geçimini sağladığı gibi bir çok konu da biliniyordu. Gelen bir göç dalgasını önleyememek ile bunu bir politika malzemesi yapmak çok farklı. Biz gelenlere kucak açıp ülkemizde her türlü imkanı sağladığımızı övünerek anlatıyoruz. Ey Avrupa söz verdiğiniz parayı ödemediniz ile Avrupa bizi kıskanıyor arasında kafamız allak bullak olsada gelin konuya farklı bir pencereden bakalım.

Yurdumuza gelen Afganların, Suriyelilerin yada İranlıların amacı Türkiye’de kalmak değil aslında. Burayı köprü olarak kullanıp Avrupaya ulaşmak. Ancak sınırlarımızı açtığımız göçmenlere çıkışları kapalı tutuyoruz. Haliyle bazı sorunlar yaşanıyor ancak ülkemizde zaman geçiren bu insanlar kısa sürede dilimizi öğreniyorlar. Bu insanlar dilimizi öğrenip küçük çocuklarına da öğretiyorlar. Hatta büyüklerin Türkçe bilmediği yerde küçükler tercümanlık yapıyor. Bu insanlar eninde sonunda Avrupa hayallerine ulaşacaklar. Türkçe daha çok alana yayılacak. Bugün yaşanan sorunlar unutulacak ve çocuklarına asırlar sonra Türkler bize kucak açtı diye anlatacaklar.

Türkiye’de para değer kaybediyor. Zengin daha zengin fakir daha fakir oluyor. Tüm sistem faiz üzerine kurulu. İşçilik maliyetleri yüksek. Göçmenler sigortasız, daha ucuz maliyetle kaçak da olsa iş gücüne destek oluyor. Ekonomi için verdikleri zararadan fazla katkı sağlıyorlar aslında. Kendi vatandaşlarımızın yaşadığı işsizlik sorunuda olmasa Avrupa bizi kıskanmasın da ne yapsın 🙂