Gelişmişlik ve sokak sanatı

Gelişmişlik ve sokak sanatı

Dünyanın en gelişmiş şehirlerinde sokak sanatçılarını görmek mümkün. Kimi şarkı söylüyor, kimi resim yapıyor, kimi dans ediyor, kimi el emeği ürünlerini satıyor.

Sivas sokaklarında dolaşırken İstasyon Caddesi üzerinde şarkı söyleyen gençler dikkatimizi çekti. Acaba gelişmiş şehirlerde olduğu gibi bir gelişmişlik belirtisi olabilir miydi?

İsmi Burak Doğan. Kendisi bir kurye. Yanındaki arkadaşlarının biri fırıncı diğeri madenci. Eğlence olsun diye sokakta şarkı söylüyorlar.

Sivas’ın genel olarak tepkisi olumlu ancak bazı kesimlerin dilenci muamelesi yapmasının rahatsızlığını duyuyorlar.

Şarkı söylerken tedirgin oluyor musunuz? sorusuna zaman zaman oluyoruz. Hatta ceza bile yazıldığı oluyor. Daha önce büyük gruplar halinde şarkı söylüyorduk şimdi sadece üçümüz kaldık diyor.

Sokak sanatçıları sokağa renk katıyor. İnsanların ilgisini çekiyor. Normalde otobüs durakları ve sokak sanatçıları esnaf için bir nimettir. Halkın dikkatini çekerek o bölgeye yönlendirir ve canlılık verir. Ancak henüz o bilince gelememiş olacak ki esnaf tarafından sürekli şikayet edildiklerini söylüyor. Olması gereken ise esnafın sokak sanatçılarına sponsor olarak bugün gel burada söyle demesi gerekirdi. Buradan anlıyoruz ki bir kıvılcım var ancak henüz istenilen seviyeye gelmemiş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir