Devlet destek ödemeleri için formu doldurma

Devlet destek ödemeleri için formu doldurma

Bedava peynir sadece fare kapanında olur diye güzel bir söz duymuştum. Son günlerde artan dolandırıcılık vakaları teknolojinin de gelişmesiyle artmaya devam ediyor.

Gerek mail üzerinden, gerek sosyal  medya hesapları üzerinden gelen linklere tıklandığında ya bir uygulama kurmanızı ya formu doldurmanızı istiyor. Üstüne üstlük pandemi nedeniyle sıkıntılı günler yaşayan vatandaşlar destek, teşvik, yardım gibi kelimeleri bir arada görünce önüne çıkan formu tereddüt etmeden dolduruyor.

Formu doldurduktan sonra yada cihazınıza uygulama kurduktan sonra tuzağa düşmüş oluyorsunuz. Öyle ki linke tıklamış olmanız bile otomatik açılıp onlarca link üzerinden cihazınıza virüs yükleme ihtimalini beraberinde getiriyor.

Öncelikle sosyal medyada gördüğünüz devlet desteği, teşviği, yardımı vb ilanların hiç biri doğru değil. Devlet bakanlıklarının siteleri üzerinden duyurularını yayınlıyor ve TRT televizyonu, internet sitesi ve radyoları üzerinden de güncel bilgiler zaten duyuruluyor. İnstagram, whatsapp, facebook gibi platformlar üzerinden resmi kurumların mai tik işareti almış doğrulanmış hesaplarında duyuruları takip edebilirsiniz. Ancak linklere her zaman devletin kendi resmi kurum sitelerinden gidin. Böylece riske girmemiş ve asılsız linklerin tuzağına düşmemiş olursunuz.

Kişisel verilerinizi çaldırmanız durumunda tehdit, şantaj vb olaylarla karşılaşabileceğiniz gibi mail adresiniz ve kişisel bilgileriniz ile banka hesaplarınızın boşaltılması, sosyal medya hesaplarınızın çalınması mümkün. bankaların doğrulama mailleri yada sosyal medya hesaplarınızın doğrulamaları mail adresinize geliyor. Ele geçiren dolandırıcılar yeni şifre talebiyle hesabınızı çalabiliyor. Daha sonra arkadaş listenizdekiler hedef haline geliyor. Örneğin A firmasında çekiliş var linke tıkla kazan. Ben kazandım. Yada cumhurbaşkanlığı pandemi desteği dağıtıyor. Ben aldım sende başvur gibi sizin adınıza arkadaşlarınızı aynı tuzağa çekiyor.

Nelere dikkat etmeliyiz.
Resmi devlet kurumlarının tüm adres uzantıları .gov.tr olmalıdır. .gov.tr.falanfilan.com gibi bir site taklittir. edevlet.xyz gibi bir adres taklittir. devlet.destekodemeleri.net gibi bir site taklittir.

Resmi kurumlarla ilgili tüm işlemlerinizi turkiye.gov.tr adresi veya e devlet uygulaması üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Ayrıca sosyal medya üzerinden yada mesaj veya mail yoluyla gelen ben kazandım sende kazan şeklinde yemin de eden içeriklere kanmayın. Muhtemelen size yollayan arkadaşınız hesabını çaldırmıştır veya o mesajı size yollayınca kazanacağına inandırılmıştır.

Sosyal medya hesabınız çalındığında ilk olarak erişebildiğiniz tüm şifrelerinizi değiştirin.
Mail adresiniz. Doğrulama mailleriniz vb. Ardından ilgili platformun destek adresine bildiriniz. Örneğin instagram hesabınız çalınmışsa help@instagram.com ve security@instagram.com adresine mail atınız. kısa sürede şifre yenileme bağlantısı gönderiyorlar ve daha önce kullandığınız cihazdan şifrenizi yenileyebiliyorsunuz.

Güvenlik sorularınızı gözden geçirin. Mesela anne kızlık soyadı gibi bir doğrulama kullanıyorsanız cevap annenizin kızlık soyadı olmasın. Neden mi? Dayının adı ne, dedenin adı ne gibi bir soruda farkında olmadan cevabı verirsiniz ve sizi tanıyan biri hesabınızı ele geçirebilir.

Sitemizi yakından takip edin. Yakında video içerikleriyle daha detaylı anlatmaya çalışacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir